خانه هوشمند

BMS یا سیستم مدیریت خانه هوشمند چیست؟

BMS یا مدیریت ساختمان هوشمند چیست

BMS چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان یا (Building management system) در واقع ترکیبی از فناوری‌های متفاوت است که سیستمی جامع برای نظارت و مدیریت خانه یا ساختمان و اجرای دستورات را فراهم می‌کند. این سیستم سبب کنترل بهتر و کاهش هزینه‌های یک ساختمان می‌گردد.

سیستم مدیریت ساختمان
سیستم مدیریت ساختمان

سیستم مدیریت خانه

در این مطلب، ما درباره فناوری‌ها و سیستم‌هایی صحبت می‌کنیم که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند تا زندگی انسان‌ها آسان‌تر و کنترل‌پذیرتر شود.

سیستم مدیریت ساختمان، اصطلاحی است که برای توصیف یک سیستم کامپیوتری که در داخل یا خارج نصب می‌شود و از آن برای نظارت، کنترل و مدیریت تهویه مطبوع، روشنایی، اعلام حریق و خطر و سیستم‌های امنیتی استفاده می‌شود.

BMS یا سیستم مدیریت ساختمان با نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود، نام‌هایی مثل؛

  • BAS یا سیستم اتوماسیون ساختمان
  • EMS یا سیستم مدیریت انرژی
  • EMCS یا سیستم مدیریت و کنترل انرژی
  • BEMS یا سیستم مدیریت انرژی ساختمان

در گذشته سیستم مدیریت ساختمان یا همان BMS روشی گران برای مدیریت خانه و ساختمان به شمار می‌رفت و تنها عده کمی توانایی پرداخت هزینه‌های مربوط به آن را داشتند. امروزه، با گسترش شرکت‌های فعال در این حوزه در سراسر جهان، سیستم‌های مدیریت خانه بسیار پیشرفت کرده و با قیمت مناسب در دسترس همگان قرار گرفته‌اند.

اگر به فکر هوشمند کردن منزل خود هستید ابتدا مقاله راه اندازی یک خانه هوشمند آنقدر ها هم کار سختی نیست را مطالعه فرمایید

علاوه بر کنترل پارامترهای گفته شده، این سیستم‌ها زندگی ما را آسان‌تر می‌کند، صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه‌های ساختمان، مخصوصا در ساختمان‌های بزرگ که در آن‌ها افرادی برای انجام برخی امور استخدام می‌شوند، یا پروژه‌های خاصی مثل مرکز داده که نیاز به نظارت شبانه روزی دارد.

مدیریت هوشمند ساختمان
مدیریت هوشمند ساختمان

کاهش خطاهای انسانی

مزیت دیگر استفاده از BMS در ساختمان کاهش خطاهای انسانی می‌باشد. این سیستم‌ها به صورت لحظه‌ای ورودی و خروجی سیستم انرژی را بررسی و کنترل می‌کنند. این قابلیت، امکان تعریف سناریو برای کنترل مصرف انرژی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به آن  را به حداقل برسانید. در واقع، سیستم مدیریت ساختمان یا BMS قدرت کنترل ساختمان را در اختیار شما قرار می‌دهد، این امر به این معناست که شما تنها برای چیزهایی هزینه می‌کنید که به آن نیاز دارید و مثل روش‌های سنتی برای هرچیزی هزینه پرداخت نمی‌کنید.

دیگر عملکرد سیستم مدیریت ساختمان یا BMS کنترل سیستم‌های امنیتی، شامل دوربین‌های امنیتی، سیستم اعلام حریق و …، می‌باشد. نظارت سیستم مدیریت ساختمان در همه لحظات و موقعیت‌هایی که ممکن است از چشم انسان دور بماند، صورت می‌گیرد. در نتیجه، می‌توان گفت BMS، منزل یا شرکت شما را به مراتب امن‌تر می‌کند.

کنترل سیستم های امنیتی
کنترل سیستم های امنیتی

نتیجه گیری

در خاتمه لازم به ذکر است که در دنیای پرشتاب امروزی، بدون استفاده از BMS، احتمال سوء مدیریت، خرابی، اختلال و هزینه های غیرضروری افزایش می یابد. علاوه بر این، معماری این روزها دیگر تنها یک طراحی ساده از ساختمان نیست که معماران قبلا انجام می‌دادند، امروزه، معماران باید 3 مورد اصلی یعنی طراحی، ساختار و فناوری را به شیوه‌ای علمی تلفیق کنند تا بتوان راه حل‌های جدیدی برای چالش‌های بشر و دنیا پیدا کرد.

جهت آشنایی بیشتر با هزینه‌های هوشمندسازی ساختمان مقاله دستگاه‌های ارزان قیمت در خانه هوشمند را مطالعه بفرمایید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *