دسته‌بندی نشده

پریز هوشمند چیست؟ | 11 شاهکار پریز هوشمند که نمی دانستید!

%فروشگاه خانه هوشمند نبکا%

پریز هوشمند چیست؟

آیا تابه حال به این فکر کرده اید که وسایل شما قابلیت فکر کردن به جای شما را داشته باشند؟ یا اینکه خانه شما به خودی خود اداره شود؟ مثلا بدون اینکه هر شب تمام خانه را برای از برق کشیدن وسایل الکتریکی طی کنید، خودشان خاموش شوند و در مصرف برق صرف جویی کنند؟
اما اگر بگوییم یک راه آسان برای تحقق این آرزوی شما وجود دارد چه؟ پریز های هوشمند اولین گام آسان برای هوشمند سازی خانه شما هستند و بعد از استفاده آن ها، شما تعجب خواهید کرد که تا به حال چگونه بدون آنها زندگی کرده اید؟
قبل از اینکه به کارهای شگفت انگیزی که می توانید با آنها انجام دهید بپردازیم، ممکن است از خود بپرسید که پریز هوشمند (Smart Plug) چیست و چه چیزی آن ها را “هوشمند” می کند؟

پریز هوشمند چیست؟چه چیزی پریز هوشمند را هوشمند می کند؟

پریز هوشمند مانند یک آداپتور برق عمل می کند؛ به گونه ای که بین پریز برق و وسیله‌ای که می‌خواهید به برق وصل کنید قرار می‌گیرد. در ابتدایی‌ترین سطح خود، به سادگی همه چیز را روشن و خاموش می‌کند. اما، هنگامی که به یک سیستم خانه هوشمند متصل می شود، به دستگاهی کاربردی تر تبدیل خواهد شد.
آنها “هوشمند” در نظر گرفته می شوند زیرا به شما این امکان را می دهند که وسایل خود را از طریق یک نرم افزار در تلفن همراه خود از هر کجا که بخواهید کنترل کنید. برنامه‌ای مانند orvibo home حتی به شما این امکان را می‌دهد که برای پریزهای هوشمند خود برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید در زمان‌های معین و در روزهای خاص دستگاه‌ها را روشن و خاموش کنید! برخی از پریز های هوشمند نیز یک گام فراتر رفته و اطلاعاتی را در مورد میزان انرژی مصرفی دستگاه متصل شده از طریق آن جمع آوری می کنند. این نکته یک ویژگی فوق‌العاده مفید برای مصرف‌کنندگانی است که به مصرف انرژی اهمیت می دهند.

پس چگونه آنها را کنترل می کنید؟ بیشتر دوشاخه های هوشمند با استفاده از شبکه Wi-Fi خانه شما با یک کنترلر مرکزی (هاب) ارتباط برقرار می کنند. سپس، هاب از Wi-Fi شما برای ارسال اطلاعات به یک برنامه در تلفن همراه شما استفاده می کند.

پریز هوشمند اسمارت نبکا نیز با استفاده از پروتکل wifi، با هاب اسمارت نبکا ارتباط برقرار می کند و امکان ساخت سناریو های دقیق از راه دور را به شما خواهد داد.

پریز هوشمند اسمارت نبکا

11 کار فوق آلعاده ایی که می توانید با پریز هوشمند انجام دهید!

1. خانه خود را به یک خانه جن زده تبدیل کنید!

همه ما در مورد هالووین یا جشن های خاص دیگر فانتزی هایی داریم. مثل اینکه یک خانه وحشتناک برای ترساندن دوستان، یا کودکان خود ایجاد کنیم. به سناریو زیر توجه کنید:

دوست شما از جلوی در رد می شود و همه چراغ ها همزمان خاموش می شوند. سپس موسیقی وهم‌آور والس از جایی در اعماق خانه شروع به پخش شدن می‌کند. بعد، چراغ اتاق استراحت روشن می شود، اما فقط برای یک دقیقه، قبل از اینکه دوباره خاموش شود.

موسیقی قطع می شود و سکوت برقرار می شود. یک بخاری کوچک روی زمین روشن می شود و هوای گرم را به پای آنها می دمد، سپس تلویزیون با حداکثر صدا روشن می شود. اگر دوست شما در این مرحله هنوز آنجاست، پس آنها اعصاب بسیار فولادی دارند!

2. کمی از استرس کریسمس کم کنید و چراغ های کریسمس خود را هوشمند کنید.

برای کسانی از ما که حال و هوای کریسمس را می پذیریم و چراغ های کریسمس را برای این جشن نصب می کنیم، همیشه این دوراهی وجود دارد که چه زمانی آنها را در شب خاموش کنیم. بدیهی است که ما می خواهیم آنها را حداقل برای چند ساعت در عصر که مردم هنوز بیرون هستند و می توانند از آنها لذت ببرند، روشن بگذاریم. اما وقتی ساعت 10 یا 11 شب است و روی کاناپه یا تخت خوابیده اید، آخرین کاری که دلتان می خواهد انجام دهید این است که به بیرون بروید و آنها را خاموش کنید.
به یاد داشته باشید که باید فردا مجددا آنها را روشن کنید. اگر فقط دو بار در هفته آنها را روشن کنید، دیگر نمیتوانید نام آن را کریسمس بگذارید! و اغلب وقتی یادتان می‌افتد آن‌ها را روشن کنید، یا بسیار زود است و یا خیلی دیر! این مقدار استرس شما را مجبور خواهد کرد که صرفا برای روشن یا خاموش کردن یک درخت کریسمس، دست به استخدام یک کارمند بزنید!
در صورتی که به سادگی قادر خواهید بود چراغ‌هایتان را به یک پریز هوشمند متصل کنید و آنرا طوری تنظیم کنید که برای چند ساعت بعد از ظهر، دقیقاً در زمان مناسب، بر اساس یک برنامه زمان‌بندی اجرا شوند. شادی کریسمس بهینه شده است! حالا، اگر می‌توانید یک پریز هوشمند برای خرید کریسمس خود تهیه کنید.

3. لوازم خانگی پرمصرف خانه را مشخص کنید و در خرید های بزرگ بعدی صرفه جویی کنید!

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که واقعاً برای راه اندازی و خرید وسایل برقی خود چقدر هزینه می پردازید؟ یا به فکر ارتقا به مدل‌های کم مصرف‌تر هستید، اما مطمئن نیستید که کدام دستگاه بیشترین صرفه‌جویی را به همراه دارد؟

هنگامی که دستگاه خود را از طریق یک پریز هوشمند وصل می کنید، می توانید میزان برق مصرفی آن را ارزیابی کنید. اگر نمی‌خواهید 10 پریز هوشمند بخرید، همیشه می‌توانید هر بار یکی از دستگاه‌ها را به پریز هوشمند وصل کنید. سپس می توانید میزان مصرف هر دستگاه را ردیابی کنید و دقیقاً متوجه خواهید شد که چه دستگاهی بیشترین مصرف برق را دارد.
با این دانش، بدون شک می توانید تصمیم بگیرید که در صورت تعویض کدام دستگاه، بیشترین میزان هزینه انرژی را برای شما می تراشد. سپس می‌توانید وسیله‌ای را انتخاب کنید تا به پریز هوشمند متصل بماند، بنابراین می‌توانید در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود، آن را خاموش کنید و مصرف برق در حالت آماده به کار را کاهش دهید.

4. مصرف برق دستگاه های پر مصرف را بهینه کنید.

پریز هوشمند می تواند مصرف دستگاه های الکترونیکی شما را که در حالت آماده به کار هستند کاهش دهد. این کار باعث می شود تا 10 درصد در هزینه برق شما صرفه جویی شود.
در حالی که یک دستگاه در مصرف سالانه، برق کمی مصرف می کند، این عدد می تواند در مقیاس بزرگ،در بر دارنده هزینه های گزافی باشد. بررسی هزینه ها نشان می دهد که بهینه سازی با  صرف هزینه ای اندک واقعا ارزشش را دارد. علاوه بر این، استفاده از دستگاه در حالت آماده (زمانی که دستگاه خاموش است اما همچنان به برق متصل است.) به کار تقریباً مسئول 1٪ از انتشار جهانی CO2 است!

بزرگترین مصرف کننده های انرژی مصرفی عبارتند از:

لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی
بخاری
مودم های وای فای
پرینترها و اسکنرها
تلویزیون، پخش کننده دی وی دی و کنسول های بازی
شارژرهای گوشی
مایکروویو، مخلوط کن و سایر لوازم آشپزخانه

وقتی لوازم خود را به پریز های هوشمند وصل می‌کنید و یا وقتی می‌خواهید از خانه خارج شوید یا بخوابید، می‌توانید آنها را از طریق تلفن همراه خود خاموش کنید. یا می‌توانید زمانی که می‌دانید از آن‌ وسیله ها استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را برنامه‌ریزی کنید تا خاموش شوند. به این ترتیب می توانید بدون فکر کردن، در مصرف برق صرفه جویی کنید!

پریز هوشمند و انواع آن

5. دستگاه ها را به دمای ایده آل برسانید.

آیا تا به حال آرزو کرده اید که ای کاش کولر گازی شما در یک روز بسیار گرم به خودی خود روشن می شد تا وقتی به خانه رسیدید هوای خانه خنک می بود؟ یا اینکه بخاری برقی شما صبح 20 دقیقه قبل از بیدار شدن خود را روشن کند تا بیرون آمدن از رختخواب کمی راحت تر باشد؟
اگر مهمانان غیرمنتظره از راه رسیدند چطور؟ مادر یا پدر شما وقتی هنوز سر کار هستید به شما زنگ می زند و یه ساعت قبل از رسیدن شما به خانه می رسند؟ آیا خوب نیست اگر بتوانید سیستم گرمایشی را برایشان روشن کنید تا در حالی که منتظر شما هستند راحت باشند؟
با استفاده از دوشاخه پریز هوشمند، می توانید وسایل خود را برای خاموش و روشن شدن در زمان های مناسب برنامه ریزی کنید. این بدان معناست که چه تابستان باشد چه زمستان، می توانید زمانی را برای روشن شدن کولر، پنکه یا بخاری خود تعیین کنید. به آینده خوش آمدید، جایی که می توانید از خانه خود در دمای عالی لذت ببرید، وقتی از یک روز سخت در محل کار به خانه می رسید، صبح که از خواب بیدار می شوید، یا واقعاً هر زمانی که بخواهید!

6. وقتی در مسافرت هستید، سارقان را فریب دهید تا فکر کنند کسی در خانه است.

اگر خانه را در آخر هفته ترک می کنید یا برای تعطیلات به خارج از شهر می روید، ممکن است بخواهید این توهم را ایجاد کنید که در خانه حضور دارید. می توانید این کار را با راه اندازی یک پریز هوشمند با یک لامپ در نزدیکی پنجره انجام دهید.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که لامپ خود را به پریز هوشمند وصل کنید، سپس می توانید تایمرهایی را برای روشن شدن چراغ های خود در شب تنظیم کنید تا این حس را ایجاد کنید که در منزلید. و به مزاحمان هشدار دهید. با دانستن اینکه خانه شما مراقب خودش است، می توانید با آرامش سفر کنید.

7. کابل شارژ مویابل و مسواک برقی خود را بهینه کنید.

مسواک و تلفن همراه شما دو وسیله ای هستند که باید اغلب آنها را شارژ کنید اما نیازی به شارژ 8 ساعته در هر بار نیست. در واقع، اگر باتری‌های آن‌ها بیش از زمان لازم روی شارژر باقی بمانند، برای آنها مضر است.
باتری ها از زندگی ابدی لذت نمی برند. اکثر سازندگان گوشی های هوشمند می گویند که باتری دستگاه هایشان را بین 300 تا 500 سیکل رتبه بندی می کنند. اما، برای بسیاری از ما، این یک روال عادی است که وقتی به رختخواب می رویم، گوشی خود را روی شارژر بگذاریم تا کاملا شارژ شود و برای روز بعد آماده باشد.
چیزی که ما واقعاً به آن نیاز داریم، این است که اجازه دهیم تلفن یا مسواک خود به مدت 2 تا 3 ساعت قبل از قطع شدن برق شارژ شود. یک پریز هوشمند این امکان را به شما می دهد. با اتصال شارژر خود از طریق یک پریز هوشمند، می توانید آن را بر اساس برنامه زمانی اجرا کنید که به طور خودکار در زمان مشخصی برق را قطع می کند. این مساله می تواند صدها دلار در خرید باتری های جدید (یا هزاران تلفن جدید!) در طول زمان صرفه جویی کند.

8. زمان تماشای صفحه نمایش فرزندانتان را محدود کنید.

از چالش ها یا دعواهایی که بعضا با فرزندانتان انجام می دهید تا تکالیفشان را انجام دهند یا آخر هفنه ها بیرون بروند، خسته شده اید؟ در اجرای قوانین در مورد میزان تماشای تلویزیون یا مدت زمان بازی با ایکس باکس یا پلی استیشن مشکل دارید؟ پریزهای هوشمند می‌توانند به شما کمک کنند زمان تماشای صفحه نمایش فرزندانتان را مدیریت کنید و یک روتین مناسب را بعد از مدرسه ایجاد کنید.
در اینجا یک مثال عالی وجود دارد: هنگامی که فرزندتان به خانه می‌رسد، اجازه دهید نیم ساعت استراحت کند. در مرحله بعد، تلویزیون را برای یک یا دو ساعت خاموش کنید تا از محیط باز استفاده کنند یا تکالیفشان را انجام دهند.
استفاده ساده از یک پریز هوشمند، اجرای یک روال منظم را آسان تر می کند!

9. مشغول پخت شام شوید وقتی هنوز سر کار هستید!

آیا در آشپزی کند هستید؟ آیا از این خسته شده اید که مدت زمان طولانی را در آشپزخانه سپری کنید؟ شما وقتی از ساعت 7 صبح به محل کار می روید و ساعت 6 عصر برمی گردید، 11 ساعت ثابت می گذرد و فاصله بین وعده های غذایی شما خیلی زیاد می شود.
در دنیای شگفت انگیز پریز های هوشمند، می توانید سناریویی را در تلفن خود تنظیم کنید تا اجاق گاز خود را دقیقاً در زمان مناسب روشن کند. به این ترتیب، زمانی که بعد از یک روز پر جنب و جوش به خانه می رسید، غذای شما کاملاً پخته و حاضر و آماده است.

10. برای خاموش کردن فن، بخاری یا پتوی برقی در نیمه شب از خواب بیدار نشوید.

آیا تا به حال در یک شب گرم تابستانی به رختخواب رفته اید و پنکه را روشن گذاشته اید تا چند ساعت بعد که خنک شد از خواب بیدار شوید و مجبور شوید برای خاموش کردن پنکه بلند شوید؟ یا در اعماق زمستان با بخاری و یا پتوی برقی به رختخواب رفته اید و در نیمه شب در حال کباب شدن از خواب بیدار شده اید ؟!!!
اگر این وسایل را به دوشاخه‌های هوشمند وصل کنید و طبق برنامه‌ای تنظیم کنید که مثلاً ساعت 12 شب خاموش شوند، دیگر هرگز با احساس سرما یا گرمای شدید از خواب بیدار نخواهید شد.

11. احتمال آتش سوزی برق را کاهش دهید.

هر وسیله برقی پتانسیل ایجاد آتش سوزی یا ایجاد شوک الکتریکی را دارد و هر یک خطرات خاص خود را به همراه دارد. تعدادی از دستگاههای خطرناک رایج عبارتند از توستر، مایکروویو، کتری برقی، ماشین ظرفشویی و  اتو و …
اطمینان از خاموش شدن این وسایل با استفاده از پریز هوشمند هر زمان که از آنها استفاده نمی کنید، احتمال اینکه یکی از وسایل شما دچار ایراد شده و هنگام خواب یا بیرون از خانه باعث آتش سوزی گردد، کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *