دسته‌بندی نشده

سنسور دود چیست؟ 3 نوع سنسور که نمیشناسید!

سنسور دود حسگر دود نصب سنسور دود

سنسور دود

سنسور دود وسیله ای است که غالبا برای هشدار نصب می شود. این نوع هشدار دهنده برای تشخیص وجود گاز های سمی مانند co2 در خانه طراحی شده است تا ساکنان را از وقوع آتش سوزی آگاه کند.

 این سنسور دود هوشمند علاوه بر یک حسگر فعال، دارای یک هشدار صوتی با صدای بلند است که افراد در خانه را از تجمع بیش از حد استانداردود، مطلع می کند.(مقدار این صدا، به طور متوسط 85 دسی بل می باشد). تشخیص دود ناشی از آتش سوزی و به صدا درآوردن آژیر خطر، سرنشینان را قادر می سازد تا سریعاً خارج شده و به خدمات آتش نشانی هشدار دهند. در واقع، نصب حسگر دود بسیار مهم است و می تواند جان انسان ها را نجات دهد.


سنسور دود
حسگر دود
نصب سنسور دود
خرید انواع سنسور دود و گاز های سمی در خانه هوشمند نبکا

سنسور دود چگونه کار می کند؟

در این بخش 2 نوع سنسور وجود دارد، نوع اول، که به آن سنسور یونیزاسیون نیز میگویند، بر اساس عملکردی شیمیایی در ترکیب با دود، آلارم را به صدا در می آورد.اگرچه سنسور های یونیزه شده در دسترسند، به هیچ عنوان برای منازل مسکونی توصیه نمیشوند چرا که در محفظه یونیزه شده آنها مقادیر بسیار اندکی رادیواکتیو وجود دارد.این سنسور ها بسیار دقیق عمل می کنند و نگهداری دشوار تری هم دارند. (تصور کنید در یک نیروگاه اتمی کار می کنید؛ مقادیر اندک رادیو اکتیو نمیتواند از آنهمه لباس سربی که دارید؛ آسیبی به شما نمیزند.).تنها آلارم‌های دود که در حال حاضر برای مصارف خانگی مجاز می باشند، به عنوان آلارم‌های اپتیکال شناخته می شوند.(که به آنها هشدار دود فوتوالکتریک نیز می‌گویند).


سنسور دود چشمی یا اپتیکال چگونه کار می کند؟

ردیاب فوتوسل، کلید واژه ایست که داستان بازی را عوض می کند. تصور کنید شخصی در اتاق شما با بینایی خارق العاده حضور داشته باشد که از چشمانش اشعه ای ساطع کند و انعکاس آن اشعه، گزارشی از آنچه در آن اتاق است به او بدهد. حال تصور کنید این شخص با مبلغی اندک برای همه عمر از سقف اتاق شما آویزان باشد تا اگر آتش سوزی را رویت کرد، فریاد بزند!

سنسور دود اپتیکال با ردیاب فوتوسل، دقیقا همان شخص است.(منتها کوچک تر و زیباتر که مجبور نشوید یک عمر سوپرمن را در سقف اتاق خوابتان تحمل کنید.)
دستگاه به سقف متصل می شود زیرا مسیر حرکت دود به سمت بالا و سقف خواهد بود. آتش باعث ایجاد گازهای داغ می‌شود و از آنجا که تراکم این مواد کمتر از هوای معمولی است، دودها سبک تر هستند و بالاتر از هوا قرار می‌گیرند و خود به خود به چشم دستگاه برخورد می کنند.


کمی تکنیکی تر !

سنسور دود در اطراف خود شکاف‌هایی دارد که به محفظه اصلی تشخیص دود منتهی می‌شود. یک پرتوی نوری مادون قرمز (کاملا بی ضرر است) از یک LED شلیک می‌شود. این محفظه حاوی یک فوتوسل است. فوتوسل(سلول نوری که در صفحات خورشیدی هم برای تولید برق از آن استفاده می شود) یک ردیاب الکترونیکی است که هنگام تابیدن نور بر روی آن، برق تولید می‌کند.

وقتی دودی نباشد، سوپر من اتاق شما فریاد نمی زند،. به محض ورود دود، فوتون ها به فوتوسل میخورند و برق تولید میکنند. تولید برق همانا و روشن شدن آژیر خطر همانا.

اگرچه فرآیند تشخیص نوری، ممکن است بسته به محصول مورد استفاده متفاوت باشد، اما در این مکانیزم همیشه پای یک دیود (LED) در میان است! به این گونه که نور ساطع شده دچار تداخل می شود و سنسور متوجه تغییرات هوا خواهد شد.

 هشدار خطی اپتیکال (linear optical smoke alarm) هرگونه تغییر در شدت نور بین دیود و سنسور فوتوالکتریک را تشخیص می دهد.


روشن کردن زنگ هشدار دود

زنگ هشدار دود را می توان با اتصال به مدار برق خانه روشن کرد. با این حال، اکثر دستگاه های تشخیص دود به صورت بی سیم و با استفاده از باتری تغذیه می شوند. برخی از آلارم‌های دود به باتری‌های قلیایی نیاز دارند، در حالی که سایر محصولات دارای باتری لیتیومی هستند. یک باتری قلیایی به طور متوسط هر سال باید تعویض شود و یک هشدار صوتی نشان می دهد که باتری در حال اتمام است. باتری های لیتیومی مزیت ماندگاری 10 ساله دارند و بنابراین نیاز به تعمیر کمتری دارند. با این حال، این نوع باتری را نمی توان تغییر داد، به این معنی که با از بین رفتن باتری، دیگر نمی توان از هشدار دود استفاده کرد. وقتی از کار افتاد، هشدار دود باید به کلی تعویض شود.


انتخاب باتری سنسور دود

انتخاب باتری مهم است، زیرا تاثیری مستقیم بر قیمت این دستگاه تأثیر دارد. اگر چه محصولی که دارای باتری لیتیومی است گرانتر از دستگاهی است که با باتری های قلیایی تغذیه می شود، اما باتری لیتیومی امنیتی بیشتری دارد. (هیچ خطری برای کار نکردن آن در صورت تمام شدن باتری وجود ندارد) ولی با در نظر گرفتن قیمت باتری های جایگزین قلیایی، باتری لیتیومی در دراز مدت می تواند ارزان تر نیز باشد.

همچنین شایان ذکر است که آلارم‌های دود برای کار مداوم طراحی شده‌اند: زمانی که باتری این دستگاه ها تمام می‌شود به شما هشدار خواهد داد؛ در حالی که محصولاتی که از طریق کابل متصل می‌شوند، در صورت قطعی برق از باتری پشتیبان خود استفاده می کنند.


چرا باید یک هشدار دهنده دود در خانه خود نصب کنید؟

هشدار دود یک محصول ضروری برای محافظت از خانه شما در برابر آتش است.


نصب هشدار دود اجباری است

از سال 2015، در فرانسه برای هر خانه ای اجباری شد که حداقل یک دستگاه مستقل برای تشخیص دود و ایجاد زنگ هشدار نصب شود. این قانون، که در مارس 2010 تصویب شد، برای همه خانه‌ها اعمال می‌شود:

 خانه‌ها، آپارتمان‌ها، اقامتگاه‌های مبله، املاک اجاره‌ای فصلی، و غیره. زنگ هشدار دود برای تشخیص شروع آتش‌سوزی در خانه طراحی و اجرا می شود؛ تا در اسرع وقت به ساکنین هشدار دهد. طبق این قانون دستگاه های دیتکتور های دود، باید دارای علامت CE و مطابق با استاندارد اروپایی EN 14 604 باشند.

بنابراین همه صاحبان یک محل سکونت ملزم به نصب هشدار دود هستند. اگر آپارتمانی اجاره شده باشد، مستأجر و مالک باید هر دو از سازگاری و عملکرد صحیح هشدار دود اطمینان حاصل کنند. سپس این وظیفه مستاجر است که دستگاه را نگهداری کند و مرتباً بررسی کند که کار می کنند و در صورت نیاز باتری ها را تعویض کند.


خطر آتش سوزی خانگی

خطر آتش سوزی خانگی بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید. هر ساله در فرانسه، خدمات آتش نشانی حد اقل به 280000 تماس پاسخ می دهند و نزدیک به 800 مرگ ناشی از آتش سوزی گزارش شده است. از زمانی که نصب سنسور دود در هر خانه طبق قانون اجباری شد، تعداد آتش سوزی های خانگی 4 درصد کاهش یافته وفرانسه در تعداد قربانیان نیز کاهش محسوسی را تجربه کرده است. در کشورهایی که این نوع قوانین برای مدت طولانی تری اجرا شده است، تعداد مرگ و میرهای ناشی از آتش سوزی تا 50 درصد کاهش یافته است. برای مشاهده آمار های آتش سوی در ایران، به زودی مقاله ای برایتان خواهیم نوشت.

هنگامی که آتش سوزی شروع می شود، اغلب لازم است که خیلی سریع واکنش نشان دهید. آتش به سرعت گسترش می یابد و دود سمی به تدریج هوا را اشباع می کند و باعث خفگی می شود. به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام دود برای دادن زمان کافی به ساکنان خانه برای خروج و هشدار به خدمات اورژانس ضروری است.


بیدارتان می کند!

میزان صدای زنگ نیز عامل مهمی در تاثیرگذاری آن است. بیشتر آتش سوزی های مرگبار در شب اتفاق می افتد، زمانی که ساکنان خانه در خواب هستند. به همین دلیل است که زنگ صوتی باید حداقل 85 دسی بل باشد تا توسط کسی که در خواب است شنیده شود و به سرعت به او هشدار دهد.

این یک تصورغلط رایج است که دود، بو، گرما یا صدای ناشی از آتش برای بیدار کردن فرد کافی است. آتش، دود بسیار سمی تولید می کند؛ به گونه ای که قبل از اینکه اثرات آتش (گرما، سر و صدا) کسی را که خواب است از خواب بیدار کند، ایجاد خطر می کند. سنسور دود به طور قابل توجهی شانس شما را برای هشدار به موقع و خروج از ساختمان افزایش می دهد.


آموزش نصب سنسور دود

برای نصب سنسور دود نیازی به مهارت خاصی ندارید و این فرآیند بسیار سریع و آسان رخ می دهد. با این وجود، مهم است که با دقت انتخاب کنید که یک دستگاه تشخیص حریق را در کجای خانه قرار دهید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند، هم از نظر تشخیص دود و هم اطمینان از اینکه زنگ به درستی در سراسر خانه شما شنیده می شود.


چطور سنسور دود را نصب کنیم؟

برای نصب سنسور دود در محل مناسبی از خانه خود، یک منطقه مرکزی مانند راهرویی که به اتاق های اصلی منتهی می شود را انتخاب کنید. آلارم باید به اندازه کافی نزدیک اتاق اصلی قرار گیرد تا در هنگام آتش سوزی در شب بتوان آن را شنید. از قرار دادن آن در نزدیکی آشپزخانه، حمام یا اتاق لباسشویی خودداری کنید، زیرا دود یا بخار می تواند آلارم را به صدا درآورد.

موقعیت هشدار دود نیز برای اطمینان از ایمن بودن خانه شما بسیار مهم است. در حالت ایده آل، آن را روی سقف قرار دهید (دود به دلیل گرمای آن تمایل به بالا رفتن دارد)  و حداقل 60 سانتی متر از دیوارها. اگر نمی توانید سنسور دود خود را روی سقف نصب کنید، آن را روی دیواری در ارتفاع نزدیک به سقف قرار دهید.

این مرحله از نصب بسیار مهم است. وقت خود را صرف تعیین موقعیت مناسب برای هشدار دود کنید زیرا ایمنی افراد خانه شما در هنگام آتش سوزی به آن بستگی دارد. اگر به درستی قرار نگرفته باشد، هشدار دود شما ممکن است دود را خیلی دیر تشخیص دهد و زمان کافی برای خروج از خانه یا هشدار آتش نشانی به شما ندهد.

اگر خانه شما دارای مساحت بزرگ یا چندین طبقه است، به یاد داشته باشید که چندین حسگر دود را در مکان های استراتژیک مختلف خانه خود و حداقل یک سنسور در هر طبقه نصب کنید. همچنین می توانید در گاراژ یا زیرزمین خود، یک هشدار دود نصب کنید تا در صورت وقوع آتش سوزی در این مناطق به شما هشدار داده شود.


انتخاب زنگ هشدار مناسب برای سنسور دود

ابتدا باید مطمئن شوید که از قانون پیروی می کنید و یک زنگ هشدار دود را انتخاب کنید که مطابق با استاندارد اروپایی EN 14604 و دارای علامت CE باشد. می توانید برای مشاهده امکانات به صفحه محصول سنسور دود رجوع کنید.در مرحله بعد، گزینه های موجود در محصولات موجود را در نظر داشته باشید:

 یک صفحه نمایش حشرات* می تواند برای جلوگیری از هشدارهای کاذب مفید باشد، در حالی که یک دکمه تست به شما این امکان را می دهد که به طور منظم کارکرد هشدار دود را بررسی کنید. برخی از آلارم‌های دود همچنین دارای ویژگی تشخیص مونوکسید کربن هستند؛ گازی بی‌بو و بسیار خطرناک که می‌تواند توسط سیستم گرمایش معیوب منتشر شود.در این خصوص میتوانید به محصول سنسور گاز های سمی مراجعه کنید. اگرچه این گزینه برای ایمنی شما مفید است، اما یافتن موقعیتی در خانه شما که کاملاً مناسب هر دو سنسور برای عملکرد بهینه باشد دشوار است.

* (صفحه ای که مانع از ورود حشرات به محفظه یونیزاسیون و یا محفظه شلیک نور می شود. حشرات می توانند عملکرد دستگاهتان را مختل کنند.)


سنسور دود
حسگر دود
نصب سنسور دود
دکمه تست باعث اطمینان از کارکرد صحیح سنسور دود شماست

سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم به شیوه بهتری برایتان محتوا تولید کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *